BUJ

Problēmas ar redzi virs 40 gadiem

1. Jo esi vecāks/a, jo biežāk jūti, ka sliktāk redzi. Kāpēc tā notiek?

Izmaiņas redzes sistēmā ir saistītas ar organisma novecošanos. Aptuveni 40 gadu vecumā sākam izjust pirmos redzes sistēmas izmaiņas simptomus. Acs lēca zaudē savu elastīgumu, bet acs muskuļi, kas ir atbildīgi par tās formas maiņu kļūst mazāk efektīvi. Rezultātā rodas problēmas ar spēju skaidri saskatīt priekšmetus tuvos attālumos. To sauc par vecuma presbiopiju.

2. Jo esi vecāks/a, jo vairāk jūti, ka Tavas acis ātrāk nogurst un bieži asaro. Kāpēc?

Pieaugot vecumam redzes sistēma izmainās. Šīs izmaiņas skar acs lēcu un muskuļus, kas maina lēcas formu. Arī cilvēki, kas nekad nebija sūdzējušies par redzi, sāk just diskomfortu. Palielināts acu nogurums un to asarošana ir pirmie presbiopijas simptomi, kas parasti parādās pēc 40 gadiem.

3. Gadās, ka nevaru izlasīt vienkāršu tekstu, jo tas ir izplūdis vai arī sliktāk redzu vakaros. Kāpēc tā notiek?

Ja uz Tevi attiecas šie abi simptomi, iespējams Tev ir presbiopija. Ja ir aizdomas, ieteicams apmeklēt speciālistu: oftalmologu vai optometristu (piem. optikas veikalā), kur pārbaudīs redzi un piemeklēs Tavām vajadzībām pareizās brilles.

4. Bieži nepieciešams attālināt tekstu no acīm, lai to redzētu skaidri. Kāpēc tā notiek?

Iespējams Tevi ir skārusi presbiopija jeb vecuma hipermetropija. Teksta attālināšana no acīm – vispirms mazā attālumā, vēlāk arvien lielākā attālumā, un beidzot visas rokas garumā – ir tipisks progresējošas presbiopijas simptoms. Tas ir saistīts ar izmaiņām, kas ar vecumu rodas redzes sistēmā. Nav pamata par to uztraukties. Pareizi izvēlētas progresīvās brilles pilnīgi atrisinās šīs problēmas.

5. Vai redzes izmaiņa līdz ar vecumu ir neizbēgama?

Diemžēl, jā. Tas ir dabisks, fizioloģisks process, ko nevar apturēt vai atgriezt, kā arī nevar to novērst. Pat tie, kam visu mūžu bija lieliska redze, kādā brīdī jutīs redzes pasliktināšanos. Problēmas galvenokārt ir jūtamas lasot un veicot citas darbības tuvumā.

6. Kas ir presbiopija?

Presbiopija ir ar redzi saistīta problēma, kas parādās pēc 40 gadu vecuma. Tā nav acu orgāna slimība vai disfunkcija, bet gan dabisks, fizioloģisks novecošanās process, ko nevar apturēt. Ar presbiopiju mēs saskaramies, kad pamanām, ka redze pasliktinās ikdienas aktivitātēs (piem. lasot, izmantojot mobilo tālruni, strādājot pie datora). Presbiopija visvairāk izpaužas redzi izmantojot darbam tuvumā, it īpaši vāja apgaismojuma apstākļos. Presbiopiem ieteicams valkāt progresīvās brilles, kas nodrošina skaidru redzi vienmēr visos attālumos.

7. Kurus no mums skar presbiopija? Kas atrodas riska grupā?

Presbiopija saistās ar novecošanās procesu, kas izraisa dabiskas izmaiņas acī. Tā skar visbiežāk cilvēkus, kuri ir sasnieguši 40 gadu vecumu, neatkarīgi no iepriekšējiem redzes defektiem, dzimuma vai dzīvesveida. Visbiežāk par to sūdzās cilvēki, kuri veic darbu tuvumā un vidējos attālumos (piem. pie datora). Arī tālredzīgi (hipermetropi) cilvēki, kuriem ir nepieciešamas “pluss” lēcas tālumam, daudz agrāk saskaras ar pirmajiem presbiopijas simptomiem.

8. Vai var izvairīties no presbiopijas?

Diemžēl, nē. Presbiopija ir dabiska, fizioloģiska un tādējādi nenovēršama parādība. Nav par ko bēdāties, jo eksistē drošs pārbaudīts risinājums, kas mums dos komforta sajūtu un nodrošinās labu redzi.

9. Vai diēta kā arī uztura bagātinātāji palīdz uzlabot redzi?

Pareiza diēta un/vai uztura bagātinātāji var palīdzēt nostiprināt acis un rūpēties par to veselību, bet tās neuzlabos redzi vai nenovērsīs izmaiņas ar vecumu. Nekāda diēta arī neaizstās brilles.

Vizīte pie redzes speciālista

1. Jūtu, ka sliktāk redzu. Kas man var palīdzēt?

Redzes problēmu gadījumā Jums varēs palīdzēt acu ārsts vai optometrists. Pie acu ārsta ir jādodas, ja problēma parādījās pēkšņi vai jūtam sāpes acīs. Ja ir aizdomas, ka mūsu redzes problēmas ir saistītas ar vecumu jeb presbiopiju, tad piemērotākais speciālists ir optometrists, kas strādā optikas veikalā. Viņš ne tikai veiks redzes diagnostiku, bet arī piemeklēs Jums visatbilstošāko redzes korekcijas līdzekli – brilles vai kontaktlēcas.

2. Vai presbiopijas gadījumā nepieciešama vizīte pie ārsta?

Nē. Ar presbiopijas simptomiem var doties pēc palīdzības pie optometrista, kurš strādā optikas veikalā.

3. Vai var pārbaudīt redzi optikas veikalā?

Protams. Daudzos optikas veikalos ir optometrista kabineti, kas ir apgādāti ar augstas kvalitātes diagnostikas aprīkojumu. Kvalificēts personāls, pamatojoties uz visaptverošu redzes pārbaudi, spēj atklāt lielāko daļu redzes defektu.

4. Kāda ir atšķirība starp optiķi un optometristu?

Optometrists ir atbilstoši kvalificēts speciālists, lai diagnosticētu redzes defektus vai problēmas ar binokulāro redzi. Viņš iesaka vislabāko redzes korekcijas veidu ar Jums piemērotākajām brillēm vai kontaktlēcām.
Optiķis ir atbildīgs par briļļu izgatavošanu, pamatojoties uz optometrista pārbaudi vai recepti no oftalmologa.

5. Kur var atrast optometristu?

Lai atrastu kvalificētu optometristu, var izmantot šo meklētāju: Atrast speciālistu.

6. Ja optiķis vai optometrists pēc redzes pārbaudes iesaka valkāt brilles, vai man ir vēl jākonsultējas arī ar ārstu?

Nē, nav tādas nepieciešamības. Tikai gadījumā, ja optometrists pārbaudes laikā ievēro slimības simptomus, pacients tiks virzīts pie acu ārsta.

7. Cik bieži nepieciešams kontrolēt redzi, esot vecumā 40+?

Personām pēc 40 gadu vecuma vajadzētu pārbaudīt redzi reizi gadā.

Progresīvās brilles

1. Vai presbiopijas gadījumā man būs jāvalkā brilles līdz mūža beigām?

Visticamāk, jā. Presbiopiju nevar apstādināt vai neatgriezeniski labot. Progresīvās brilles nodrošina skaidru redzi visos attālumos un palīdz saglabāt ierasto dzīves komfortu.

2. Kādas brilles ir vislabākās presbiopijas gadījumā?

Progresīvās brilles ir vislabākais ieteicamais risinājums presbiopiem. Tājās ir labākās tirgū pieejamās briļļu lēcas, kas vienlaikus koriģē visas redzes problēmas, kuras izjūt presbiopi- redzēt tālumā, tuvumā un vidējā attālumā. Vienas brilles ar labi izvēlētām progresīvajām lēcām novērš nepieciešamību pārmaiņus izmantot vairākas tradicionālās redzes korekcijas brilles.

3. Kas ir progresīvās brilles?

Tās ir mūsdienīgas un tehnoloģiski attīstītas brilles, kas radītas cilvēkiem ar presbiopiju. Pateicoties īpašajam dizainam, progresīvās briļļu lēcas vienlaicīgi koriģē redzi visos attālumos. Augšējā lēcas daļa ir atbildīga par skaidru redzamību tālumā, apakšējā koriģē tuvuma redzamību, vidējā – vidējo attālumu redzamību. Progresīvās brilles piemeklē individuāli atbilstoši lietotāja vajadzībām, briļļu ietvara tipam, presbiopijas attīstības pakāpei un redzes defekta veidam. Tās ir pieejamas daudzās dažādās versijās. Progresīvās lēcas var pārklāt ar speciāliem pārklājumiem un UV filtriem.

4. Ar ko progresīvās brilles atšķiras no parastajām?

Tipveida monofokālās lēcas nodrošina skaidru redzi tikai vienā attālumā: tuvumā vai tālumā. Cilvēkiem presbiopijas vecumā, kuri vairs neredz skaidri tuvumā, ir nepieciešamas vismaz divas brilles: vienas tālumam un otras tuvumam. Viņiem strādājot pie datora vidējos attālumos iespējams būs nepieciešamas vēl vienas brilles. Progresīvās briļļu lēcas ir visu šo briļļu lēcu kombinācija – vienas brilles ar progresīvajām lēcām nodrošina redzi visos attālumos. Pāreja starp dažādu attālumu redzes zonām ir pakāpeniska un nemanāma, tāpēc progresīvās briļļu lēcas nodrošina patiesu lietošanas komfortu un zūd nepieciešamība pastāvīgi mainīt brilles.

5. Vai progresīvās brilles piemērotas sportistiem, automašīnas vadīšanai utt.?

Protams. Ar progresīvajām brillēm vairs nav jāizmanto citas brilles. Vienas brilles labi derēs, veicot ikdienas darbus , lasot, skatoties TV, vadot automašīnu – katrā ikdienas situācijā. Ja ir nepieciešamas īpašas sporta brilles, dodies pie optometrista un izklāsti savas prasības.

6. Vai progresīvajām brillēm var izvēlēties jebkuru briļļu ietvaru?

Pastāv nepamatots uzskats, ka progresīvajām brillēm obligāti ir jāizvēlas lieli briļļu ietvari. Mūsdienās pastāv iespēja lēcu izvēles personalizācijai. Jaunās lēcu tehnoloģijas ļauj izvēlēties gandrīz jebkurus briļļu ietvarus, saskaņā ar lietotāja vēlmēm.

7. Vai progresīvās brilles izvēlas individuāli, vai arī visiem ir vienādas, universālas brilles?

Progresīvās brilles vienmēr tiek individuāli pielāgotas, ņemot vērā redzes korekcijas nepieciešamību, briļļu ietvaru un pacienta vēlmes. Speciālisti optikas salonā Jums ieteiks vislabāko progresīvo lēcu veidu.

8. Cik bieži jāmaina progresīvās brilles?

Viss ir atkarīgs no tempa, kādā Tev attīstās presbiopija. Ar laiku redze pamazām pasliktināsies, tāpēc ik pēc pāris gadiem var būt nepieciešams nomainīt briļļu lēcas uz jaunām, kam ir lielāks lēcu optiskais stiprums. Statistikas dati liecina, ka presbiopi maina brilles ik pēc 2-3 gadiem.

9. Vai visas progresīvās briļļu lēcas ir vienādas?

Nav taisnība, ka visas progresīvās briļļu lēcas ir vienādas. Šodien tirgū ir daudz progresīvo lēcu veidu. Tie ir pielāgoti pircēju vajadzībām: veiktā darba specifikai, vecumam vai hobijam. Progresīvās brilles tiek veidotas saskaņā ar pasūtītāja individuālajiem parametriem.

10. Vai progresīvo briļļu cenas atšķiras?

Progresīvo briļļu cena ir atkarīga no izvēlēto lēcu veida, lēcu materiāla, izvēlētā briļļu ietvara un darba izmaksām. Bet atcerieties, ka, izmantojot progresīvās brilles, vienas brilles aizvieto divas (un bieži pat trīs) brilles, kas vienmēr kompensē radušos izdevumus par progresīvajām brillēm.

11. Vai tā ir taisnība, ka progresīvās brilles kropļo redzi?

Nē. Ar šo tēmu saistītie mīti izriet no fakta, ka acīm nepieciešams pielāgoties pie progresīvajām lēcām. Var gadīties, ka pirmo dienu laikā pēc tādu briļļu iegādes, Tev būs iespaids, ka neredzi ideāli, bet tas ir tikai pierašanas process.

12. Vai tā ir taisnība, ka redze ilgi pielāgojas pie progresīvajām briļļu lēcām?

Izmantotās mūsdienīgās tehnoloģijas samazina pielāgošanās laiku līdz minimumam. Lai ikdienas darbības būtu ērtas, progresīvās brilles jāizvēlas saskaņā ar lietotāja individuālajām vajadzībām.

13. Cik ilgs ir pielāgošanās process pie progresīvajām briļļu lēcām?

Šis process ir atkarīgs no daudziem individuāliem faktoriem. Parasti tas ir no dažām dienām līdz 2-3 nedēļām.

14. Lietoju progresīvas brilles 2 dienas un nevaru pie tām pierast, ko darīt?

Pagaidi. Iespējams Tavas acis vēl nav pielāgojušās pie progresīvajām briļļu lēcām, bet drīz redzēsi ideāli un Tu nevēlēsies mainīt savas brilles uz citām.

Par akciju

1. Kāds ir akcijas „Laiks redzēt 40+” mērķis?

Galvenais akcijas mērķis ir popularizēt zināšanas par presbiopiju un risinājumiem, kā atvieglot dzīvi ar šo problēmu, lietojot progresīvās brilles. Vēlamies iedrošināt ikvienu regulāri pārbaudīt redzi, informēt par vietām, kurās var atrast profesionālo palīdzību, kā arī iemācīt atpazīt presbiopijas simptomus.

2. Uz ko ir vērsta akcija?

Akcija ir vērsta uz visiem cilvēkiem, kuru vecums ir 40+. Tieši pēc 40 dzīves gadiem mūsu redze sāk pasliktināties fizioloģisku faktoru dēļ. Novērojamās problēmas skaidri redzēt tuvumā saistās ar presbiopijas attīstību, kas arvien biežāk apgrūtina ikdienas darbu tuvos attālumos.

3. Kādas priekšrocības iegūšu, piedaloties akcijā?

Akcijas ietvaros, iegādājoties progresīvās brilles, var bez maksas pārbaudīt redzi mūsu partneru optikas salonos. Vizītes laikā Jūs varēsiet veikt profesionālu redzes pārbaudi, saņemt redzes korekcijas diagnozi, briļļu izvēles padomus, kā arī atlaidi – progresīvo briļļu iegādei.

4. Vai piedaloties akcijā „Laiks redzēt 40+” nepieciešams pierakstīties?

Nē, lai piedalītos akcijā, jāpiesakās uz redzes pārbaudi kādā no mūsu partneru optikas saloniem, kuri ir atrodami mūsu sarakstā: Atrodi speciālistu.

ATRODIET SAVU REDZES SPECIĀLISTU

Izmanto lokatoru un atrodi ieteicamo optikas veikalu, kur speciālists pārbaudīs
Tavu redzi un izvēlēsies vislabāko risinājumu Tavām acīm.
Pārbaudi, kuri optikas saloni piedāvā bezmaksas redzes
pārbaudi, kā arī atlaižu kuponus progresīvo lēcu iegādei.

ATRODIET SAVU REDZES SPECIĀLISTU

Izmanto lokatoru un atrodi ieteicamo optikas veikalu, kur speciālists
pārbaudīs Tavu redzi un izvēlēsies vislabāko risinājumu Tavām acīm.
Pārbaudi, kuri optikas saloni piedāvā bezmaksas redzes pārbaudi,
kā arī atlaižu kuponus progresīvo lēcu iegādei.